Řešení obezity

Řešení problému obezity bude spočívat jak v motivování obézních lidí ke snížení svojí váhy, ale také v prevenci, aby míry obézních dále nevzrůstaly. Je třeba přistoupit k programu osvěty v oblasti výživy, vytvořit kampaň podporující zdravou výživu a upozornit na některé aspekty a rizika obezity.

Lidé by měli jíst pestrou a rozmanitou stravu, bohatou na zeleninu a ovoce. Zvláště důležité jsou kvalitní zdroje bílkovin, které poskytují potraviny jako rybí a drůbeží maso, luštěniny, cereálie. Pro zdravou výživu je také dobré nahradit živočišné tuky a oleje rostlinnými, omezit konzumaci červeného masa. Určitou střídmost by měl člověk dodržovat v konzumaci sladkostí, největší podíl cukru by se měl do těla dostávat z cereálií, ovoce a zeleniny. Důležité je také omezení soli v potravinách.

Zvláštní pozornost by měl člověk věnovat dodržování jídelního režimu, jíst 5 až 6krát denně přiměřené porce, hlavně se nepřejídat, v průběhu dne vypít dostatek tekutin. Pro správnou váhu je ovšem nezbytné nejen konzumovat kvalitní potraviny ve správné míře, ale také mít dostatek pohybu.

Velkým problémem je vzrůstající dětská obezita, proto bude důležité zaměřit svoji pozornost na rodiče obézních dětí, neboť oni by jim měli jít příkladem. Rodiče často argumentují tím, že v současnosti není možné, udržet jídelníček dítěte vse správných mezích, neboť na každém rohu číhají lákadla v podobě fast foodů, slazených nápojů z automatů a jiná pokušení. Tento problém zaujal už mnoho odborníků na výživu a zrodily se první vlaštovky, které se snaží uchránit děti před vlivem reklam. Jednou z nich je nový zákon ve Velké Británii, který omezuje reklamu na junk food zaměřenou na děti a mládež do 16 let. Tento zákon vstoupil v účinnost 1. dubna 2007 a upravuje vysílání reklam během pořadů pro děti a mládež. Vyvolal ovšem odpor výrobců i provozovatelů televizních stanic, kteří tak to přijdou o část svých zisků.